Vzácnost Khao Manee

28.02.2022

Khao Manee je v současnosti jedno z nejexotičtějších plemen na světě.

V současné době je královský chov Khao Manee v Thajsku v péči vnuka plukovníka Hawa Pionudhada, Namdee Witta. Do roku 2011 byla královská chovatelská stanice, kterou nyní tvoří asi 50 koček plemene Khao Manee, přístupná veřejnosti. Od roku 2011 už ovšem veřejnosti přístupná není. Namdee Witta se o kočky stará a vždy je chová podle pravidel, která stanovil král Rama V.. Hlavní je zákaz křížit Khao Manee s jinými plemeny a komukoli je prodávat. Namdee Witta v rozhovoru zveřejněném v thajském časopise potvrdil, že dokonce odmítl astronomickou částku od šejka ze Saúdské Arábie, který trval na tom, že si chce pořídit jednu z koček do své péče.

Po mnoho let zůstalo plemeo Khao Manee pouze v Thajsku, protože země zakázala jeho vývoz. Postupem času se z Khao Manee stalo ohrožené plemeno.

V roce 1999 se však paní Colleen Freymuth, americké chovatelce se sídlem ve Phoenixu v Arizoně a specialistce na ohrožené druhy, podařilo získat povolení k vývozu některých z nich, aby mohla sestavit vůbec první šlechtitelský program, a pokusit se tak zajistit stálost plemene. Nejprve importovala kočku, kterou pojmenovala Sripia a ta byla byla odeslána do USA se svými 4 koťaty. Dovezla také samce a byla první, kdo zajistil úplně první vrh na západní půdě.

Na světě stále existuje jen velmi málo chovatelů, kteří se věnují práci s tímto výjimečným plemenem.

V současnosti probíhá program zahrnující několik chovatelů v různých zemích. Tento program si klade za cíl vybrat nejlepší jedince v Thajsku a vyšlechtit je, aby toto nádherné přírodní plemeno zůstalo zachováno.

Chov Khao Manee je na západě a obzvlášť v Evropě relativně nový, v současnosti jsme jediná CHS v České Republice.