Původ Khao Manee

02.03.2022


Tyto krásné kočky s aristokratickým vzhledem pochází ze Siamu, dnešního Thajska.  Označení Khao Manee , v překladu z thajštiny znamená "bílý drahokam". Pojmenování odkazuje na jejich ohromující zbarvení očí, je možné se také setkat s označením "kočky s diamantovýma očima". 

Pokud věříte na štěstí, existuje mnoho příběhů, které kolují o těchto kočkách a jejich schopnosti přitahovat ke svým lidem dobré věci. Říká se, že přinášejí štěstí, bohatství, prosperitu a dlouhověkost těm, kteří je vlastní. Jsou unikátní, velmi vzácné a i přes svou bohatou historii u nás v Evropě jen málo známé. 

Existují tisíce knih dokumentujících starověkou historii Thajska. Mezi nimi najdeme knihu  Tamra Maew, klasickou thajskou knihu kočičí poezie z let 1350 až 1767. V thajské národní knihovně je do dnešní doby uchováno 15 rukopisů. Básně hovořily o Khao-Plodt (čistě bílé), popsané jako bílá kočka, se srstí srovnatelnou s čistotou skla, jejíž oči připomínají diamant. To je důvod, proč někteří označují tyto kočky jako "kočky s diamantovýma očima" nebo "bílý drahokam".

Tyto rukopisy také popisují "dobré kočky", považované za hodné chovu a zachování, mimo jiné zmiňují předky siamských koček, tzv. Tonkinese, barmských koček, nebo koratů - všechna tato plemena jsou v současnosti celosvětově známá.

Legenda o Khao Manee je velmi zajímavá! 

Kromě toho, že byla v Thajsku považována za kočku nosící štěstí, byla Khao Manee také oblíbenou kočkou krále Siamu, Ramy V., který vládl v letech 1868 až 1910. 

Říká se, že král Rama V. ve svém paláci ukryl všechny kočky plemene Khao Manee, když do země dorazili Angličané a Francouzi. Kočky tohoto plemene byly členy královské rodiny drženy stranou. Díky tomu jsou Khao Manee považovány za skutečně královské plemeno.

Dokonce se traduje, že za vlády krále Rámy V. byl trest smrti uvalen na každého, kdo se odvážil ukrást Khao Manee! To opět dokazuje královský a zvláštní status tohoto plemene...

Později prý král Rama V. daroval svých 9 koček Khao Manee svému synovi, princi Chumphon Khet Udomsakovi, aby mohl chovat Khao Manee. Poté byla řada na jeho dceři, která převzala vedení království, princezna Ruang Jit Jarang Apakorn. Chov navýšila z 18 koček na 40. V roce 1957 svěřila princezna kočky královského chovu dalšímu členu rodiny, plukovníku Haw Pionudhadovi,  který zvýšil stav na 300 jedinců, ale tento počet poté bohužel opět poklesl.

V dnešním Thajsku platí za symbol štěstí, čistoty a luxusu. Kočky plemene Khao Manee s dobrým původem jsou považovány za opravdový symbol prestiže.