Péče o bílou kočku

Khao Manee je velmi vitální kočka, o kterou je snadné se starat. Stačí dbát na pár rutinních zásad a bude vždy vypadat zdravě, cítit se šťastně a stane se radostí vaší domácnosti.
Když si pořídíme úplně bílou kočku, jako je tomu u Khao Manee, musíme věnovat zvláštní pozornost následujícím aspektům:
Khao Manee milují slunce, uvolňuje a hřeje je a pomáhá jim lépe odpočívat. Pokud je naší kočičce zima, hledá zdroj tepla - jak u naší kočičky, tak kocourka patří mezi nejoblíbenější místa k odpočinku místo na radiátoru. Kocourek Thong Khao vše dovedl k úplné dokonalosti a nejraději usíná zachumlaný do deky :-)
Vzhledem k tomu, že je jejich srst čistě bílá, je nutné dbát na hygienu očí, případně nosu. Právě na bílé srsti jsou ospalky okamžitě vidět. K čištění očí postačí VŽDY SUCHÁ sterilní gáza, nebo kosmetický tamponek. Opravdu je potřeba otírat vždy jen na sucho! Použití vody, borové vody nebo jiného přípravku by mohlo vést k zánětům a dalším problémů očí či slzného kanálku.
Díky zcela bílé srsti si snadno obarví ocas a během týdnů se srst v této oblasti změní na nažloutlou. K odstranění nežádoucího zabarvení postačí koupel, nebo lokální očištění daného místa.
Další zásady jsou stejné, jako u jiných plemen, shrnuji to nejdůležitější:
Zdravá kočka vyniká štíhlým a svalnatým vzhledem, lesklou srstí a očima bez výtoku, s živým výrazem. Jednou za čas je dobré zkontrolovat uši (že jsou bez ušního mazu) a také dásně - zdravé jsou bez začervenání a bez podráždění.
Každá kočka musí mít stálý přístup k čisté vodě a granulím v průběhu celého dne. Kočky všeobecně méně pijí, ale máme vyzkoušeno, že pokud vodu měníme 2x denně za čerstvou, tendence pít častěji je u našich koček mnohem vyšší. V případě, že vaši kočičku krmíte masem, nebo jinou mokrou stravou, musí se jejich miska denně čistit.
Určitě doporučujeme pořídit do každého domova mít škrabadlo a odpočívadlo. Je to místo, které se pro vaši kočku stane bezpečným útočištěm, i když bude v průběhu dne trávit mnoho času s vámi a pro svůj odpočinek využívat i mnoho dalších míst :)
Kromě každodenní péče, doporučuji také následující:
- zhruba jednou týdně kartáčování k vyčesání odumřelé srsti. Pro kočky to bude velice oblíbená chvíle :) Věnujete jí pozornost a jemně provedené kartáčování je jako příjemná masáž, naše kočky u toho obvykle vrní :) V době línání zvýšíme frekvenci na 2x až 3x týdně. Srst se tak udrží lesklá a bez nečistot.
- Stříhání drápků - přibližně jednu za měsíc pomocí nůžek speciálně navržených pro tento účel. Tento úkon provádí i veterináři, ale při troše opatrnosti lze zvládnout i doma. Důležité je nestřihnout do růžové linky, která je ve vnitřní centrální části každého drápku. Ta obsahuje cévy, nervová zakončení a buňky zodpovědné za růst nehtu. V extrémním případě, pokud by se drápky nestříhaly, by mohly narůst natolik, že by propíchly kůži na polštářcích jejich tlapek.
- Každoroční návštěva vašeho veterináře pro celkovou kontrolu a očkování. Pokud jde o vakcíny , měli bychom očkovat alespoň jednou ročně základní vakcínou (proti panleukopenii koček, kočičí kaliciviróze a kočičí virové rhinotracheitidě). Pokud s nimi chceme s kočičkou cestovat do jiné země, je nutné i očkování proti vzteklině
!! V případě, že kočka nemá přístup ven a není v kontaktu se zvířaty, které ven chodí (například pejsek, další - venkovní kočky), NEDOPORUČUJEME vnitřní odčervování . V případě, že máte podezření na přítomnost parazitů, je nejlepší nejdříve odnést trus kočky na rozbor - koprologii, která nejprve určí, zda je přítomen parazit a jaký. Až poté doporučujeme provést odčervení cíleně na přítomné parazity (všechny odčervovače jsou jedy, které v ideálním případě ovlivní parazity více než kočky, ale ne vždy tomu tak je, a proto je důležité vědět, s jakým parazitem se vaše kočička potýká)!!
Příznaky toho, že naše kočka není v pořádku, jsou přítomnost průjmu nebo zvracení, stopy krve ve stolici, suchý nebo hnisavý nos, neustálé slzení, neustálá tvorba žlutozelených ospalek, suchá srst a lupy, zápach z úst, zanesené a tmavé uši, slabé drápky, apatická nálada nebo nedostatek chuti k jídlu. Pokud se u vaší kočičky objeví nějaké znepokojivé příznaky, doporučuji neodkladně zajít k veterináři.