Hluchota

01.03.2022

Hluchota je velmi diskutovaným tématem u všech bílých koček, nejen u Khao Manee. Ovšem NE všechny bílé kočky jsou hluché.

Náš chovný pár má velmi nízkou pravděpodobnost toho, že se v potomstvu vyskytnou jedinci s kompletní hluchotou - toho jsme docílili hlavně výběrem dominantního genu, resp. barvy očí u jedinců z chovného páru. Ploy Manee má nádhernou heterochromii a Thong Khao zlaté oči, samozřejmostí je, že oba plně slyší.

V našem chovu je pravděpodobnost výskytu hluchoty opravdu minimální, a to jen v 5% ze všech vrhů koťátek.

Pokud se hluchota objeví u kočky s heterochromií (každé oko jiné barvy), bude s největší pravděpodobností hluchá pouze v uchu na straně modrého oka. V takovém případech bude hluchota prakticky nepovšimnuta, protože sluch druhého ucha bude správný. Je ovšem také pravděpodobné, že pokud se koťátko Khao Manee narodí s oběma modrýma očima, nebude hluché, a to díky spojení chovného páru tak, že pouze jeden v páru má dominaní bílý gen.

Ráda bych ještě připoměla, že i kompletně hluchá kočka může vést naprosto normální život. Khao Manee je velmi domácí a teritoriální kočka, která bude šťastně vyrůstat ve svém prostředí. Největší nebezpečí hluchoty je vždy spojeno s vycházením ven mimo byt/dům, protože tam jsou hluché kočky mnohem zranitelnější. Obecně jsou to klidnější kočky, protože je neruší hlasité zvuky. Pokud hledáte klidného společníka do bytu, nebo rušnějšího prostředí, může být neslyšící kočka ideální volbou.